3D video je obdoba běžného videa, akorát má svá drobná specifika.
Co je ovšem hodně rozdílné je způsob prezentace takového videa.
3D efekt vzniká tak, že oči máme zhruba 10cm od sebe a každé oko vidí lehce jiný obraz.
Lidský mozek umí tyto 2 posunuté obrazy překrýt a prezentovat jako jeden složený prostorový obraz a ze vzájemného posunu těchto obrazů dokážeme i odhadovat vzdálenost objektů.
3D videa jsou tedy zachyceny 3D kamerou se dvěma objektivy a ve stejný moment zachytí 2 oproti sobě posunuté obrazy. Těmi je pak možné ošálit mozek a prezentovat mu je jako prostorový obraz.
Každé 3D video je možno prezentovat ve 2D prostoru, tedy jako běžné video.
Toto už je skutečná prezentace prostorového videa, ale stále zobrazitelná na všech médiích jako je TV, mobil, monitor, dokonce i tištěná fotografie. Dochází totiž k barevnému posunu pravého a levého obrazu do červeného a modrého spektra. Tento obraz je běžným okem viditelný, ale rozmazaný a divný. Pokud si ale nasadíte pasivní 3D červeno/modré brýle, najednou se obraz vyostří a vystoupí na vás 3D podoba.
Je to stará, levná technologie známá desítky let, z doby, kdy žádné 3D televize ani IMAX neexistoval.
Jedná se o prezentaci dvou brazů v jednom do speciálních brýlí s využitím obrazovky mobilního zařízení a většinou i nějaké aplikace.
Toto už je skutečná lahůdka a prostorový zážitek. Obrazy jsou pomocí speciálních brýlí a speciální TV, nebo projektoru promítány každý do jiného oka a mozek to vnímá jako dokonalý 3D obraz.